Pavlovy oficiální domovské stránky

Tady je několik obrázků nožů, které se mi líbí

Reeve Ubejane Tak tohle je pro mě jeden z nejhezčích a nejlepších nožů na světě. Vyrábí je Chris Reeve. Protože nože rád používám, vyzkoušel jsem při ne zcela typické práci ledacos, a po těchto zkušenostech jsem si oblíbil nože s relativně krátkou čepelí, ale dobrou a pokud možno dlouhou rukojetí. Už asi dva roky se chystá, si podle mých kritérií vyrobit ideální nůž, ale zatím jsem na to neměl tu správnou chuť nebo čas a nůž by se mi v takovém případě nepovedl. Ale v dohledné době se do toho snad už pustím.
Sebenza Chris Reeve vyrábí i zavírací nože, dokonalá práce. Pokud je nůž zdobený, neexistují dva stejné. Byť je zdobení prováděno CNC strojem, vždy je vzor alespoň částečně změněn.
Al Mar Takovýto typ dýk se mi líbí, mám je rád i menších verzích jako nože nošené v botě a právě Al Mar, se jimi proslavil. Dnes jsou jeho nože jen obtížně sehnatelné, jeho firmu po jeho smrti převzal syn, a s nímse obchoduje špatně, takže málokterá firma má tyto nože v nabídce.
Tady malá poznámka: Já zde nemíním rozlišovat mezi nožem a dýkou, definic, co je dýka a co je už nůž je spousta, takže já použiju tu, která se mi nejvíc líbí, a tou se budu řídit. "Moje" definice dýky je: Má alespoň jedno a půl ostří (to jest, že hřbetní strana je broušena od špičky alespoň do poloviny své délky) a je středohrotá. Výjimku tvoří tlačné dýky, to beru jako terminus technicus a nerozlišuji mezi tlačnou dýkou a tlačným nožem. A když už jsme u tlačných dýk, tady je jeden parádní kousek.
Oasis K takové nádheře není co dodat.
Delfín Nádherný damaškový nůž s rujetí z mamutoviny tvarovanou do podoby delfína. Takový by se mi taky líbil.
Basko Ruská firma Basko vyrábí nádherné zdobené nože. Ceny jsou za takovou nádheru rozumné, jejich zdobený můž s riniu v čepeli i rukojeti stojí kolem 2000,-DEM, ale na výstavě IWA 2000 byly všechny prodány během několika minut.
Kraita Darrel Ralph vytvořil takovouto podobu krajty. Přenádherná věc, ceny začínají u 500,-USD, ale na přání lze požít exkluzívní materiály a cena pak jede i k 1000,-.
OE Impulse A takto vypadá tovární provedení nože Krait nazvané Impulse a vyráběné firmou Outdoor Edge.

Mistr nožíř Gil Hibben patří k nejslavnějším nožířům na světě. Je nože jsou sice v praxi téměř nepoužitelné, ale je to nádhera.
Double Shadow Nůž Double Shadow je krásný na pohled a pro některé práce se dá i použít.
Šakal Nůž Šakal (Jackal) je variantou Double Shadow pro rok 2000.
Pro Folder Pro Folder je zavírací varianta házecího nože. V podobném duchu je nejen vrhací nůž, ale u vrhací sekera.

T'N'T Těmto jednoručním zavíracím nožům říká jejich autor TNT (talonit and titan), tento název vystihuje materiály použité pro jeho výrobu. Tento nožíř také vyrobil nůž použitý v TV seriálu Pobřežní hlídka.
Boa Boa je nůž vyráběný firmou Kershaw podle modelu navrženého Kenem Onionem. Nůž má zvláštní otevírací mechanismus s torzní tyčí pro asistované otevření - pracuje to tak, že nůž pouze pootevřete a zbytek vyskočí sám.
Q Model Q dělá firma Spyderco a je roztomilá srandička. Je sice pekelně ostrý, ale chleba bych si s ním mazat nechtěl, máslo bych ze všech dírek šťoural ještě za týden. Ale Q má dva velmi zajímavé konstrukční detaily: 1) pojistka-pero je tvořena "pouze kusem zkrouceného drátu"; 2) klips lze upevnit ve 4 různých polohách, takže je použitelný jak pro praváky, tak pro leváky. Taky ho mám.
Sliver A tohle je věc z Japonska. Tam vyrábí úžasné, nádherné věci, něco zcela jiného něž v Evropě a Americe. Určitě by se vyplatilo naučit se japonsky a posílat informace dál.Stránky jsem svořil v poznámkovém bloku.

 

Navigace

Úplně od začátku

Na úvodní stránku

Nože z filmů

Poučení

Metalografie oceli

Pásová bruska

Parfilex AG.mail na mě: p.svanda@atlas.cz